René sa pýta: Problém s nebankovkou

Dobrý deň Chcem sa opýtať na nebankovu spoločnosť minipôžička. Zobral som si od nebankovky pôžičku čvo výške 380e na mesiac. Dostal som sa do nelahkej situácie a momentálne mi nedovoľuje zaplatit dlžnú sumu naraz. Písal som im nech mi teda dajú splátkový kalendár a ani tam som nepochodil.. A zistil som, že táto nebankovka nemá právo na území Slovenska poskytovať úvery. Môžte mi prosím poradiť ako sa s tejto situácie dostať. Ďakujem za skorú odpoveď.
SP
Spotrebiteľská Poradňasc | ✆ 0696850850 Bezplatné právne, neziskové finančné, dlhové a energetické poradenstvo spotrebiteľom

Dobrý deň, možnosť splatenia dlhu v splátkach (ak to nebolo dohodnuté vopred v zmluve o pôžičke) je na dohode zmluvných strán. Ide totiž o takú zmenu obsahu záväzku, ktorá vyžaduje dohodu strán. Nemôžete jednostranným vyhlásením alebo rozhodnutím nanútiť spoločnosti splácanie dlhu v splátkach. Hoci sa však na tom nedohodnete, Vy môžete postupne splácať svoj dlh v splátkach, aby ste tým znížili narastanie úrokov. V súčasnosti medzi Vami ako zmluvnými stranami stále platí pôvodná splatnosť dohodnutá v zmluve o pôžičke. Ak si nebudete svoj dlh plniť, môžu Vás aj žalovať. Ako ste uviedli, že spoločnosť nemá oprávnenie na poskytovanie úverov, v tomto prípade by sa mohlo jednať aj o podozrenie zo spáchania TČ nedovoleného podnikania. Zmluva o spotrebiteľskom úvere uzavretá subjektom, ktorý je v zmluve o spotrebiteľskom úvere neoprávnene označený ako veriteľ, t. j. nemá udelenú licenciu, je neplatná. V takom prípade je klient (spotrebiteľ) nebankovke povinný vrátiť v dohodnutom termíne len požičanú sumu bez započítaných poplatkov a úroku. Vy ako spotrebiteľ sa taktiež môžete obrátiť na príslušný súd v mieste svojho bydliska a podať žalobu o určenie absolútnej neplatnosti spotrebiteľskej zmluvy.

Pomohla vám naša odpoveď?